Afcon 2023: Μαυριτανία 2-3 Αγκόλα – Ο Τζέλσον Ντάλα το διπλό βοηθά τον Παλάνκα να φτάσει στην κορυφή του ομίλου

By | January 20, 2024

Το διπλό του Τζέλσον Ντάλα βοήθησε την Αγκόλα να κερδίσει την πρώτη της νίκη σε εννέα παιχνίδια στους τελικούς του Άφκον

Ο Τζέλσον Ντάλα σημείωσε δύο γκολ στη νίκη της Αγκόλα επί της Μαυριτανίας, πλησιάζοντας τη φάση των 16 του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής.

Ο επιθετικός Ντάλα αντέδρασε έξυπνα στο ριμπάουντ σε κόρνερ και έβαλε την ομάδα του μπροστά, σουτάροντας στο χορτάρι και στα δίχτυα.

Ο Sidi Amar ισοφάρισε για τους Chinguetti’s Lions με ένα εκπληκτικό σερί και τερμάτισε δύο λεπτά πριν την ανάπαυλα.

Ντάλα και Ζιλμπέρτο ​​σκόραραν για το 3-1, πριν από τη θεαματική παρηγοριά του Αμπουμπακάρι Κοίτα για τη Μαυριτανία.

Το αποτέλεσμα διασφαλίζει ότι η Ανγκόλα προκρίνεται με έναν βαθμό απέναντι στην Μπουρκίνα Φάσο, η οποία έχει επίσης τέσσερις βαθμούς και ισοπαλία 2-2 με την Αλγερία το Σάββατοόταν οι ηγέτες συναντηθούν στον τελευταίο αγώνα της φάσης των ομίλων την Τρίτη (8 μ.μ. GMT).

Το δίδυμο Ντάλα διακοσμεί απροσδόκητο θρίλερ

Λίγοι θα είχαν προβλέψει πέντε γκολ και άφθονη διασκέδαση μεταξύ αυτών των ομάδων, με τη Μαυριτανία να αποτυγχάνει να σκοράρει στα έξι προηγούμενα παιχνίδια της σε τρεις εκδόσεις των τελικών του Afcon και την Αγκόλα να σκοράρει μόλις επτά φορές σε 10 αγώνες ομίλου από το τουρνουά του 2010.

Το μόνο σουτ στο τέρμα στην προηγούμενη αναμέτρηση χωρίς γκολ, στους τελικούς του Afcon του 2019, είναι το χαμηλότερο ρεκόρ από αυτή την άποψη για οποιοδήποτε παιχνίδι στα τρία τελευταία τουρνουά – αλλά αυτή η αναμέτρηση διέλυσε γρήγορα τους φόβους για έναν βαρετό αγώνα.

Αφού οι ομάδες είχαν πλησιάσει με τις πρώτες ευκαιρίες, και οι δύο τερματοφύλακες κλήθηκαν επειγόντως για πρώτη φορά όταν το χαμηλό σουτ του Mabululu για την Angola αποκρούστηκε από τον Babacar Niasse και ο Pape Ibnou Ba παραλίγο να βάλει τη Μαυριτανία μπροστά, με τον Neblu να κάνει μια άμυνα σε εγρήγορση.

Το εναρκτήριο γκολ του Ντάλα έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του για 13 λεπτά, με τον Αμάρ να περνάει από τους αμυντικούς στο δρόμο του μέσα στη μεγάλη περιοχή για να σουτάρει σε μια εμφατική απάντηση.

Ο Ζιλμπέρτο ​​θα έπρεπε να είχε αποκαταστήσει το προβάδισμα της Αγκόλα στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, όταν το σουτ του αμυντικού του Νιάσε, Ντάλα, έπεσε καλά στον μέσο, ​​αλλά έμεινε με ένα βλέμμα δυσπιστίας στο πρόσωπό του αφού πυροβόλησε πάνω από το δοκάρι.

Οι Palancas είχαν πάει εννέα παιχνίδια χωρίς νίκη στο Afcon από το 2012, αλλά ο Dala και ο Gilberto σύντομα αναπλήρωσαν την σπατάλη τους με δύο γκολ τέσσερα λεπτά μετά την ανάπαυλα.

Ο Ντάλα ολοκλήρωσε μια όμορφη κίνηση οδηγώντας τη μπάλα με ακρίβεια και ο συμπαίκτης του έβαλε την τελική πινελιά σε μια σειρά από κόλπα της Ανγκόλα μέσα στη μεγάλη περιοχή, κόβοντας μέσα για να σουτάρει στο τρίτο μετά από απόπειρα μπλοκ του Λαμίν Μπα.

Η Μαυριτανία παραμένει χωρίς νίκη και στα οκτώ παιχνίδια της Afcon που έχει παίξει, αλλά η ομάδα που βρίσκεται στην 105η θέση στον κόσμο μπορεί να γευτεί ένα από τα πιο εντυπωσιακά γκολ του τουρνουά, χάρη στην ένδοξη βροντή του Koita έξω από την περιοχή.

Οι πιθανότητές τους να προκριθούν εξαρτώνται από τη νίκη επί των Πρασίνων στον καθοριστικό αγώνα, που θα λάβει χώρα ταυτόχρονα με το άλλο παιχνίδι της φάσης των ομίλων. Έχοντας έχασε 1-0 από την Μπουρκίνα Φάσο στο ντεμπούτοθα πρέπει στη συνέχεια να ελπίζουν ότι θα τερματίσουν ως μία από τις τέσσερις καλύτερες ομάδες της Ακτής Ελεφαντοστού στην τρίτη θέση.