PSV Eindhoven 1-1 Arsenal: Οι Gunners άλλαξαν πολύ στην κλήρωση του Champions League

By | December 12, 2023

Ο Eddie Nketiah σημείωσε το πρώτο του γκολ στο Champions League σε τέσσερις αγώνες δίνοντας το προβάδισμα στην Άρσεναλ στο Αϊντχόβεν.

Η Άρσεναλ που άλλαξε πολύ έφερε ισοπαλία με την PSV Eindhoven στον τελευταίο αγώνα της φάσης των ομίλων του Champions League.

Οι Gunners είχαν ήδη κερδίσει το Group B και ο προπονητής Mikel Arteta έκανε οκτώ αλλαγές από την ήττα του Σαββατοκύριακου στην Premier League από την Aston Villa.

Αυτό οδήγησε σε μια ασύνδετη απόδοση, αν και η Άρσεναλ προηγήθηκε μέσω του Έντι Νκετία στο 42ο λεπτό.

Αλλά η PSV κέρδισε έναν άξιο πόντο μέσω της ωραίας ισοφάρισης του Yorbe Vertessen.

Ο Nketiah έβαλε μπροστά την Arsenal τρία λεπτά πριν από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου στο οποίο πιέστηκε πολύ από την PSV, η οποία είχε ήδη προκριθεί στα νοκ άουτ ως δευτεραθλητές του ομίλου.

Ήταν ένα εξαιρετικό τελείωμα από τον Άγγλο επιθετικό, ελέγχοντας μια χαμηλή πάσα από τα δεξιά πριν βρει την κάτω δεξιά γωνία από την άκρη της περιοχής.

Όμως η Άρσεναλ ανέκαμψε πέντε λεπτά μετά το διάλειμμα με το δεξί σουτ του Βέρτεσεν στο αριστερό δοκάρι.

Και οι δύο ομάδες είχαν καλές πιθανότητες να βρουν νικητή στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Ismael Saibari χτύπησε την μπάλα στο κοντινό δοκάρι, πριν ο Guus Til σουτάρει στην άκρη του τέρματος.

Η Άρσεναλ είχε τη μπάλα στα δίχτυα, με τον Γιάκουμπ Κίβιορ να κατευθύνεται προς την εστία, αφού νίκησε τον τερματοφύλακα της PSV Βάλτερ Μπενίτεθ με φάουλ, αλλά η μπάλα αποκλείστηκε για οφσάιντ κόντρα στον Γκάμπριελ.

Ο Nketiah είδε τον Benitez να αρνείται έναν εναντίον ενός στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων, πριν ο Leandro Trossard εκτελέσει το ριμπάουντ.

Η Άρσεναλ ολοκληρώνει τη φάση των ομίλων με 13 βαθμούς από έξι παιχνίδια -τέσσερις μπροστά από την PSV- και θα αντιμετωπίσει έναν από τους άλλους επτά δευτεραθλητές στη φάση των 16.

Ο Νκετία κερδίζει πόντους για την υποτονική Άρσεναλ

Με την Άρσεναλ εκτός, ο Αρτέτα έκανε τις αλλαγές, με μόνο τους Γουίλιαμ Σαλίμπα, Γκάμπριελ και Κάι Χάβερτς να διατηρούν τις βασικές τους θέσεις.

Αυτό μπορεί να επηρέασε το αργό ξεκίνημά τους, με την PSV πολύ πιο ζωντανή στα πρώτα στάδια.

Η μοναδική ήττα της ολλανδικής ομάδας τη φετινή σεζόν ήταν Ήττα με 4-0 στο Emirates Stadiumκαι έπαιξαν με ελευθερία και αυτοπεποίθηση εδώ.

Ο Άαρον Ράμσντεϊλ – μία από τις οκτώ αλλαγές στην Άρσεναλ στο ντεμπούτο του στο Τσάμπιονς Λιγκ – σώθηκε καλά από τον Σαϊμπάρι πριν ο Αμερικανός επιθετικός Ρικάρντο Πέπι βάλει την μπάλα με κεφαλιά στο δοκάρι.

Η Άρσεναλ άντεξε και προηγήθηκε μέσω του Nketiah σε μια απάντηση που χρειαζόταν στους επικριτές της επιθετικής της θέσης στο Champions League.

Αλλά η κακή πρόσφατη ιστορία της στην Ολλανδία συνεχίζεται. Η Άρσεναλ δεν κατάφερε να κερδίσει στις τέσσερις τελευταίες ευρωπαϊκές της επισκέψεις σε ολλανδικές ομάδες, μετά τη νίκη της με 2-1 στο Champions League. στον Άγιαξ τον Σεπτέμβριο του 2005.

Ο Arteta ήταν σαφώς δυσαρεστημένος με την απόδοση, με τους Ben White, Martin Odegaard και Declan Rice να αλλάζουν στο δεύτερο ημίχρονο – μια απόδειξη του βάθους της ομάδας της Arsenal ενόψει της πολυάσχολης περιόδου των Χριστουγέννων.

Ονόμασε τρεις νεαρούς της Ακαδημίας στον πάγκο – τον Λίνο Σόουσα, τον Ρόελ Γουόλτερς και τον Ίθαν Νουανέρι – αλλά επέλεξε να μην τους δώσει χρόνο αγώνα.

Ο Emile Smith Rowe μπήκε ως αλλαγή, με τον εξτρέμ να κάνει την πρώτη του εμφάνιση από τον Οκτώβριο μετά από τραυματισμό στο γόνατο.